Feléled a magyar lóverseny?
stop.hu 2011.11.11. 19:57
|
Eurómilliókat nyerhetnének a fogadók. |
Overdose nagyon jó marketing a magyar lóversenyzésnek, hiszen Imperiál idejében sem volt kint ennyi rajongó a Lovin. Hogy gondolja továbbhasznosítani a magyar lóversenyzés jövője érdekében Vajtó Lajos, a Nemzeti Lóverseny Kft. ügyvezető igazgatója Overdose létét? Erről és más, a modern lovas sportfogadást érintő kérdésekről is beszélgettünk a kiváló válságmenedzserrel, aki szinte a semmiből hozta fel ismét európai szintre a honi lóversenyzést.
STOP.hu: Milyen érzés egy olyan felemelő nap után, mint amilyen az "Overdorse-féle" futam volt, ismét a hétköznapokat megélni?
Vajtó Lajos: Ez a csúcs, soha ennyien nem voltak kint a Kincsem Parkban, legalább is ezt mondják az öregek. Fontos megemlítenem, hogy lóversenyzés volt Overdose előtt, és lesz Overdose után is. Nem szabad, hogy egyetlen ló megjelenése határozza meg a magyar lóverseny-sportot. Árnyékában vannak kiváló lovak, vannak más tulajdonosok is, akik külföldön vásárolnak, tehát nem szeretném, ha csupán Dózi függvénye lenne a magyar lóverseny. Így, a kérdésére az az egyszerű válasz, hogy az ember a piros betűs napok közötti hétköznapokon az ünnepnapokra készül, illetve igyekszik előkészíteni azokat.
- Azért tény, hogy Overdose sikere még jobban felhívta a figyelmet a magyar lóversenyzésre.
- Előtte is nagy figyelmet szentelt a média a lóversenyzésnek, amióta én irányítom, az összes nagy magyar orgánum foglalkozott a lóversenyzéssel, miközben korábban csak a Fix TV közvetítette, ma már az RTL, a Sport TV, a Magyar Televízió és olyan lapok is ráirányították a figyelmet a kiemelt eseményekre, a derbikre, amelyek korábban nem foglalkoztak vele. A "csodaló" azonban új fejezetet nyit, hiszen akár a lóversenyzés négylábú nagykövetének is nevezhetnénk. Azt gondolom, hogy még sok örömet okoz a magyar embereknek ez a ló. Jelzésértékűnek tartom azt is, hogy felbukkanásakor volt a dunaszerdahelyi labdarúgó mérkőzésen az ominózus magyar-szlovák ellentét, amikor a szlovák rendőrök magyar szurkolókat vertek. Overdose megjelenésekor arra hívtam fel a figyelmet, hogy ő egy jelenség, milyen jó, hogy szlovákok és magyarok egyaránt szurkolnak egy négylábú sikerének ebben a kiélezett, konfliktusos helyzetben. A futam után elemzők azt írták, reményt adott a kudarcokkal, sikertelenséggel átitatott magyarságnak. Ez a jelenség azért lehetett ilyen méretű, mert egy kis, jelentéktelennek tűnő lényből mesebeli hős lett, hiszen az ő legendája, sztorija úgy kezdődött, hogy nem igazán szép, nem a legerősebb, nem a legnagyobb, maga a tulajdonos sem akarta megvenni, és senki nem licitált rá.
- A szocializmus idején az egész magyar lóversenyzést simliről, bundáról szóló hangulat lengte körül, mára változott valami?
- Az első interjúim egyikében tűztem ki magamnak célul a fogadók érdekeinek védelmét és a lóverseny tisztaságának megteremtését. Kétségtelen, hogy ezen a téren sok előrelépés és eredmény született, hiszen a doppingot szigorítottam, mára Európa legjobb laboratóriumába, Párizsba visszük szűrésre a mintákat, szaporítottuk és szúrópróbaszerűvé tettük a vizsgálatokat. Lehetővé tettem azt is, hogy bejelentésekre is elvégezzük a vizsgálatot. Négy év távlatából az akkori elszántságom kissé illuzórikusnak látom, mert ahol pénzről és szerencsejátékról van szó, ott mindig megpróbálják a kiskapukat keresni. Nyilvánvaló, hogy - rendőrség és a bűnözők párharcához hasonlítva - a simlisek mindig az új módszereket keresik, és nyilván nekünk elől kell járnunk, hogy megelőzzük őket. Szándék szintjén a mai napig ugyanazért küzdök, nagyon kell figyelnünk minden apró történésre. Remélem, hogy nagyon nagy előrelépést tettünk, de természetesen nem tekintem a helyzetet véglegesnek, nem tekintem százszázalékosnak.
- Erre a dologra is igaz a mondás, hogy a tökéletességet elérni nem lehet, de törekedni kell rá folyamatosan?
- A fogadók érdekeinek védelme egy szerencsejáték vonatkozásában elementális érdek, hiszen a fogadó abban a pillanatban elfordul, ahogy azt érzi, hogy átverik.
- Ma Magyarországon hányan járnak rendszeresen a Lovira?
- Több tízezren szeretik a lóversenyzést, több ezren járnak ki családostól, fiatal párok, egyetemisták, külföldiek jó hétvégi időtöltésnek tekintik. Lényegesen kisebb azoknak a száma, akik rendszeres fogadók. Ennek nagyon egyszerű a magyarázata, a fogadónak nagyon fontos az adrenalinszint megemelkedése, de emellett az is, hogy nyerjen, már pedig a magyar lóversenyzés struktúrája elavult, az országos fogadási rendszer hiánya, az informatikai rendszer avultsága nem teszi lehetővé azt, hogy nagy nyeremények legyenek. A fogadó pedig szeretne nagyot nyerni, ezért nagyon fontos a lóversenyzés fejlődési pályára állítása, és az államtól való elszakítása, mert abban a pillanatban, hogy a fent említett hiányosságok megszűnnek, fantasztikus bevételekre lehet szert tenni.
- Megszűnnek?
- Igen, úgy gondolom, hogy percek alatt megszüntethetőek lennének, és abban a pillanatban más számokról beszélhetünk. Az elmúlt két esztendőben látszólag semmi nem történt, az első sikertelen privatizációs pályázat után nem került újabb kiírásra. Azonban a háttérben komoly elemző munka folyik, és úgy gondolom, hogy jelen pillanatban is van olyan járható út, amelyikkel meg lehet oldani a lóversenyzés e problémáját. Még ebben a válságos gazdasági helyzetben is, szinte plusz állami pénzek nélkül megoldható a lóversenyzés új pályára állítása. Arról nem is beszélve, hogy javaslatomra jelenleg komoly egyeztetés folyik a Pénzügyminisztériumban a tekintetben, hogy kívánatos lenne a közös poolnak a bevezetése. Ez alatt az értendő - és ez már az EU országok egyénmelyikében működik - , hogy ha Magyarországon nemzetközi versenyre fogadunk, jelenleg amelyik fogadó nyer, csak abból a pénzből részesül, amit Magyarországról küldtek versenybe. A közös pool azt jelenti, hogy ha itthon fogad a fogadó egy angol versenyre, akkor a közös alap részesévé válik, tehát ebből az alapból kapja a nyereségét, és ha ezt megoldjuk, abban a pillanatban a legsikeresebb szerencsejátékká válhat a lóversenyzés, tekintettel az összegek nagyságára. A volumen érzékeltetésére elmondom, hogy a francia "megfelelőm" vállalatának forgalma ezernyolcszáz milliárd forint - hatszázmillió euró - ez az összeg a magyar állam költségvetése ez évi hiányának csaknem a négyszerese. El lehet képzelni, hogy egy közös pool bevezetésével micsoda nyeremények születnének.
- A francia szám elképesztő, mennyi a magyar?
- Nem szívesen beszélek erről, tekintettel csekély voltára, talán úgy érzékeltethetném, az arányt, mint a minapi AC Milan-Magyar Ligaválogatott közötti színvonal különbséget.
- Kinevezése óta azon dolgozik, hogy a Kincsem Parkban ne csak lóversenyeket rendezzenek, ennek a munkának egyszeri és talán megismételhetetlen csúcsa, hogy itt rendezik a Madonna koncertet.
- Négy éve vezetem a magyarországi lóversenyzést, elejétől kezdve zavart az, hogy a nyolcvannyolc hektáros területen, aminek ilyen fantasztikus logisztikai adottságai vannak, - metró, a Hungexpo, a több ezres parkolójával - sokkal többre hivatott. Akkor meghirdettem, hogy az ország legnagyobb szabadtéri rendezvénycentrumaként fogom működtetni a Kincsem Parkot. Egy dolog vetett gátat a teljes sikernek, hogy a privatizáció szele Demoklesz kardjaként lebeg felettünk, ezért nem lett volna sportszerű, ha hosszú távú szerződéseket kötök, márpedig sok olyan rendezvény van, ami beruházás-igényes - gondoljunk csak egy fedett nézőtérrel rendelkező szabadtéri színházra, amiből nincs sok, viszont színpad, hang és fénytechnikát igényel - akkor joggal kéri a beruházó a minimum ötéves szerződést. Ez, pedig nem ígérhető meg jóérzéssel. Csak olyan rendezvényeket tartottam, amelyeknek nincs ilyen vonatkozása. Mindezek ellenére sokszínű a skála, a bikarodeó, a hagyományőrző idegenforgalmi látványosságon alapuló rendezvények, a szépségverseny, veteránautó-kiállítás, cégparti, több autóscég új típusának bemutatója, magyar és európai kutyakiállítás huszonhatezer kutya és gazdáik részvételével. Kicsi, közepes, és nagy léptékű rendezvények egyaránt megtalálhatók a Park történetében. Madonnával kapcsolatban, pedig régi vágyam volt, hogy koncertek legyenek, több hazai sztárral beszéltem, Fenyő Miklóssal, Szikora Robival, kapacitálva Őket arra, hogy a Kincsem Parkot helyszínként tekintsék, érdekességként mondom, hogy miközben nagyon tetszett a helyszín, aközben nem merték bevállalni, mert úgy érezték, nem ismerik az emberek a Kincsem Parkot. Gondoltam egyet, ha a hazai sztárok tartanak tőle, akkor lépjünk egy nagyot, ezért én kerestem meg ezzel az ötletemmel egy barátomat, aki a Live Nation tulajdonosa, szervezője, így jött létre a Madonna koncert.
- További tervek, célok?
- Hiszek abban, hogy a közép-kelet-európai régiónak a legerősebb lóverseny-centruma lehetünk, magunkra tudjuk fűzni a térség lóversenyzését is, hiszen a környező országokban kevésbé erős ez a sportág, mondhatnám azt, hogy hanyatlik. Eberzdorfban, ahol a miénknél sokkal korszerűbb, kultúráltabb, multifunkcionálisabb pálya van, arra kényszerül a tulajdonos, hogy bezárjon. Az egész régiót összefogva partnerei lehetnénk a legnagyobbaknak, az angoloknak, a franciáknak, az olaszoknak. A tervem tehát az, mint fentebb már mondtam, hogy állami segítség nélkül, elszakadva az államtól, önálló fejlődési pályára állítom a lóversenyzést. Természetesen a rendezvénycentrum jelleget is erősíteni szeretném.
|